Czy ptaki to dinozaury?

czy-ptaki-to-dinozaury

Ponad 60 milionów lat temu prawdopodobnie seria katastrof doprowadziła do wyginięcia dinozaurów. Ale czy aby na pewno? Wydaje się to dziwne, w końcu dinozaury w późnej kredzie zamieszkiwały prawie wszystkie środowisko i radziły sobie w nich niczym ryba w wodzie. Żaden więc miałby nie przeżyć?

Wątpliwości tego rodzaju są słuszne. Jak się bowiem mówi o wymieraniu dinozaurów, to ma się na myśli większość ówczesnych grup tego kladu, ale nie wszystkie… Pewna mała grupka przeżyła i z czasem wyewoluowała we wspaniałe okazy…

Nie, nie chodzi nam bynajmniej o sensacyjne doniesienia kryptozoologów, którzy głoszą wieści o tym, że gdzieś na niedostępnych dla człowieka moczarach ostały się zauropody lub inne prastare dinozaury. Mamy na myśli stworzenia badane przez zoologów, a konkretniej ornitologów. Oczywiście mowa o ptakach. Ptaki są bowiem dinozaurami. Na pierwszy rzut oka może to się wydać dziwne, w końcu gdzie są ptaki, a gdzie gady, tym bardziej te już wymarłe. Jednak wyniki badań porównawczych ptaków i dinozaurów potwierdzają to jednogłośnie – ptaki są dinozaurami, te współczesne wyewoluowały z jedynej grupy dinozaurów, która przeżyła (przynajmniej w jakimś stopniu, bo wiadomo, że nie wszystkie rodzaje czy gatunki) wielkie wymieranie kredowe, które największym piętnem odcisnęło się właśnie na dinozaurach.

Dla jasności wywodu, by nie dochodziło do nieporozumień, wymarłe dinozaury nazywa się nieptasimi, żyjące zaś, czyli właśnie rzeczone ptaki, określamy mianem ptasich dinozaurów. I należą do nich wszystkie żyjące i wymarłe ptaki. Nie tylko więc te okazałe stworzenia w rodzaju orłów, jastrzębi, łabędzi, bocianów czy marabutów, ale także znacznie drobniejsze, tak właściwie to kruszynki, pokroju strzyżyka, mysikrólika czy jednak wyraźnie od tych dwóch większego wróbla.

Kiedy już to wiemy, wypada chyba z większym szacunkiem spoglądać na kurę i nie zadzierać wobec niej nosa. Jest wszakże jednym ze spadkobierców owianych sławą (głównie za sprawą tworów popkultury, w mniejszym zaś stopniu – odkryć paleontologicznych) tyranozaurów czy innych mniej bądź bardziej groźnych wymarłych istot.

Zresztą, jak się tak przyjrzeć kurze – a także innym nielotnym ptakom poruszającym się na dwóch łapach – czyż nie wygląda trochę jak jedna z mezozoicznych bestii? Na pewno tak!

29.03.2024, Kategoria: DINOZAURY