Dinozaur z rogami
Szybsze i mniejsze dinozaury w razie zagrożenia salwowały się ucieczką. Zgoła odmienną strategię obierały te zdecydowanie większe istoty. Napotężniejsze stwory roślinożerne, czyli zauropody (np. brachiozaury, tytanozaury czy diplodoki), nie musiały mieć dodatkowego oręża, gdyż wystarczającą obroną były ich rozmiary. Żaden drapieżca, nawet największy i najstraszliwszy, nawet do nich nie startował.
Nieco inaczej to wyglądało u sporych gadów, ale jednak zdecydowanie mniejszych. Orężem dla nich nierzadko były rogi.
Obecnie zwierzęta wykorzystują rogi i poroże do obrony przed drapieżnikami oraz do walki z innymi osobnikami swojego gatunku (walki rogowe) o terytorium, dominację lub pierwszeństwo w kopulacji. Rogi zazwyczaj występują jedynie u samców, ale w niektórych gatunkach także samice mogą mieć rogi (czego przykładem jest znana z naszych łąk poczciwa mućka).
Róg jako wynalazek ewolucyjny jest znacznie starszy. Miały go już dinozaury. W pierwszej kolejności kojarzą nam się z nimi triceratops z grupy ceratopsów. Już sama nazwa tego rodzaju z kladu Dinosauria wskazuje na jego charakterystyczną cechę wyglądu – mianowicie trzy rogi, tłumacząc z greki (przez łacinę) “triceratops” to po prostu “trójróg”. Istota ta znana jest dobrze. Poznajemy ją już w dzieciństwie za pośrednictwem zabawek, bajek, filmów czy rozmaitych gadżetów z dinozaurami. Wiemy więc, że ma także kryzę na tylnej części czaszki, czyli taki swoisty kołnierz.
Jednak nie tylko triceratopsy mogły się poszczycić jakże pożytecznymi rogami, choć to głównie inne spokrewnione z nimi ceratopsy je miały. Wspomnijmy więc o innych rogatych bestiach!
Styrakozaur (Styracosaurus) – krewniak triceratopsa:
- był to dinozaurem z rodziny ceratopsów, podobnym do bardziej znanego triceratopsa. Jego charakterystyczną cechą był duży grzebień kościsty na czaszce, otoczony kolcami, oraz rogi umieszczone na nosie i nad oczami. Styrakozaur był roślinożercą i prawdopodobnie używał swoich kolców i rogów w obronie przed drapieżnikami, a także w walkach międzyosobniczych o terytorium czy partnerów do rozrodu.
Karnotaur (Carnotaurus) – drapieżny dinozaur aka "diabeł":
- ten zaś stwór dla odmiany był drapieżnym teropodem, który wyróżniał się wśród innych dinozaurów swoim charakterystycznym wyglądem. Miał on krótkie, głęboko osadzone rogi na czaszce, krótkie, mocne kończyny oraz sylwetkę przypominającą nieco diabła. Jego szczęki były wyposażone w ostre, zakrzywione zęby, które służyły do chwytania i kruszenia zdobyczy. Karnotaur był szybkim i zwinny dinozaurem, który polował na mniejsze zwierzęta, wykorzystując swoje atuty w błyskawicznych i bezwzględnych atakach. Jego wygląd i zachowanie czyniły go jednym z najbardziej charakterystycznych i niebezpiecznych drapieżników tamtego okresu.