Dinozaur z twardą głową

Dinozaur z twardą głową, twarda głowa dinozaura

Już w wieku kilku lat, bawiąc się zabawkowymi dinozaurami, widzieliśmy, że prehistoryczne gady bardzo się między sobą różniły. Przeglądając atlasy z pradawnymi istotami dostrzegliśmy stworzenia o przedziwnych cechach szczególnych. Do takich zaliczymy też z pewnością dinozaura z twardą głową – a tak właściwie to dinozaury, bo naukowcy odkryli całą grupę dinozaurów twardogłowych. Jest to interesujący infrarząd, który swoją nazwę zawdzięcza jednemu z rodzajów, który z kolei jak na razie liczy jeden gatunek zwierzęcia. O jakiego potwora chodzi?

W Ameryce Północnej przed laty paleontolodzy natrafili na przedziwną czaszkę. Wyglądała bowiem, jakby stanowiła skamieniałą głowę demona. Jej czubek bowiem wieńczyła twarda kościana kopuła, a jakby tego było mało, otaczały ją niewielkie rogi oraz wypustki. Wtedy ani później nie natrafiono już na więcej śladów po tym przedziwnym stworzeniu. Niemniej udało się na podstawie samej czaszki zrekonstruować jego wygląd oraz tryb życia – przynajmniej do pewnego stopnia, bo wiadomo, że dinozaur ten, podobnie zresztą jak i pozostałe, skrywa wiele zagadek. Być może badania z użyciem wciąż rozwijających się technologii okaże się tutaj przełomowe…

W każdym razie teraz skupmy się na tym, co dotychczas odkryto i przedstawmy dinozaura z twardą głową. Chodzi mianowicie o infrarząd pachylocefalozaurów, które nazwę przejęły od przywołanego chwilę wcześniej pachylocefalozura. Nazwa tej grupy oznacza właśnie “grubogłowego jaszczura”, wszyscy bowiem jej reprezentanci mieli twarde czerepy, które chroniły mózg przed obrażeniami. Choć ukształtowanie głów tych istot różniło się w zależności od rodzaju czy gatunku, jedne – jak wspomniany gatunek pachycefalozaura – miały wyraźnie kopulaste sklepienie czaszki, inne zaś były bardziej płaskie. W gronie twardogłowców obok wśród tych nieco bardziej znanych mamy jeszcze choćby stygimolocha, który poza twardym łbem mógł się poszczycić jak gdyby diabelskimi rogami, równie imponująco i frapująco przedstawiają się fosylia przypominającego smoka i jemu zawdzięczającego nazwę drakoreksa.

Czemu te wszystkie stwory miały tak mocarne czaszki? Od razu nasuwa się skojarzenie z baranami czy innymi bodzącymi rogami istotami. Rzeczywiście jedna z teorii zakłada, że pachycefalozaury podczas godów urządzały starcia, w których zderzały się twardymi głowami. Rzeczywiście mogło tak być, choć dość mocne poparcie ma również pogląd, że kościane czerepy służyły tym istotom do obrony przed drapieżnikami.

Najpewniej głowa służyła im do obydwu celów – zależnie od okoliczności!

11.04.2024, Kategoria: DINOZAURY