JuraPark Bałtów

JuraPark Bałtów, dinozaur, ludzie drzewa
Niespełna 20km od Ostrowca Świętokrzyskiego znajduje się Bałtów - wieś położona w województwie świętokrzyskim - według danych z 2009 r. zamieszkiwana przez niespełna 1000 mieszkańców, posiada niezwykłą turystyczną atrakcję, przyciągającą osoby z całego kraju - atrakcją tą jest oczywiście Bałtowski Kompleks Turystyczny, krócej JuraPark Bałtów. Jest to pierwszy tego typu obiekt w Polsce, a dodatkową ciekawostką jest to, że w tym miejscu setki lat temu odkryto ślady prawdziwych dinozaurów! Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat tego wspaniałego obiektu, którego park dinozaurów nie jest jedyną atrakcją.

JuraPark w Bałtowie został otwarty blisko 20 lat temu - 7 sierpnia 2004 roku, właściciel Stowarzyszenie Delta z Ostrowca Świętokrzyskiego inwestuje również w inne tego typu miejsca, rozlokowane na terenie całego kraju tj. JuraPark Solec, czy równie popularny JuraPark Krasiejów. Przyjrzyjmy się teraz liście atrakcji dostępnych w opisywanym JuraParku.

JURAPARK - PARK DINOZAURÓW

JuraPark - Park Dinozaurów

Jak nietrudno się domyślić to największa atrakcja całego obiektu. Miejsce to stworzono z myślą zarówno o najmłodszych, jak i tych starszych miłośników dinozaurów, czy też populacji interesującej się historią tych stworzeń. JuraPark znajduje się pod opieką naukową Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Śląskiego. Z tego powodu to nie tylko atrakcja turystyczna, ale również naukowa. Przyjechać tutaj mogą zarówno całe rodziny, pojedyncze osoby, czy wycieczki szkolne, które poza zabawą zdobędą bardzo ciekawą wiedzę dotyczącą dinozaurów. Cała ścieżka z ponad 100 modelami dinozaurów ma blisko kilometr długości. Ścieżka ma podział geologiczny, dzięki czemu możemy poznać chronologicznie całą historię dinozaurów. Wspomniane wcześniej ich modele, są doskonale odwzorowane (identyczne rozmiary), dzięki czemu każdy na własnych oczach może się przekonać jak bardzo zróżnicowane - te ogromne i mniejsze, były to stworzenia. Park Dinozaurów w Bałtowie zazwyczaj jest czynny w godz. 10.00-18.00 - w zależności od dnia i pory roku. Jeśli chodzi o bilety, zakupimy je na miejscu w kasie, jak i online. Ceny biletu normalnego od poniedziałku do soboty zaczynają się od 109 zł (zakup online) lub 146 zł na miejscu. W niedzielę i swięta kupując bilet online zapłacimy nieco więcej; 129 zł. Dostępne są jeszcze dwa rodzaje biletów - ulgowy, za który zapłacimy kilkanaście % mniej oraz dla maluchów - niezależnie od dnia i miejsca zakupu zawsze jedynie 5 zł.

JURAPARK BAŁTÓW MUZEUM

JuraPark Bałtów - Muzeum Dinozaurów

W bałtowskim muzeum dinozaurów na wystawie nie zabraknie skamieniałości odkrytych na terenie Bałtowa i jego okolic. Turyści poznają, co jadły dinozaury oraz ich niesamowite morskie organizmy. Wystawa "Powrót do przeszłości" w wielu wersjach pokazuje życie dinozaurów w różnych epokach i miejscach na naszej planecie. Muzeum Jurajskie stanowi część JuraParku.

JURAPARK BAŁTÓW PREHISTORYCZNE OCEANARIUM

JuraPark Bałtów - Prehistoryczne Oceanarium

Jak wcześniej wspomnieliśmy, JuraPark Bałtów posiada wiele atrakcji, kolejną z nich jest Prehistoryczne Oceanarium. W miejscu tym zobaczymy jak wyglądało podwodne życie wiele milionów lat temu oraz dokładnie przyjrzymy się gatunkom takim jak; Megalodon (mierzący blisko 20 metrów), Ichtiozaur, pancerny Dunkleosteus, czy morski ssak Livyatan. Niestety według informacji na oficjalnej stronie JuraParku Bałtów miejsce obecnie jest w przebudowie, jednak jego powrót - w jeszcze atrakcyjniejszej wersji nastąpi już niebawem - w lecie 2024 roku.

JURAPARK BAŁTÓW PARK MINIATUR

JuraPark Bałtów - Park Miniatur

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest "Park Miniatur" - powierzchnia ok. 1 hektara na kształt Polski. Park ten posiada oznaczone liczne jeziora, rzeki i inne atrakcje tj. pałace czy zamki - powstałe na przestrzeni aż 500 lat. Modele w Parku Miniatur prezentują wiele zabytków w skali 1:25, w których zadbano o najdrobniejsze szczegóły. Podczas odwiedzenia tego miejsca w wersjach miniaturowych zobaczymy atrakcje z aż 16 - czyli wszystkich województw naszego kraju. Poniżej prezentujemy listę województw z podziałem na regiony, które nie umkną naszej uwadze podczas spaceru po Parku Miniatur:
 • Czerna, Bolków, Książ – DOLNOŚLĄSKIE
 • Papowo Biskupie, Toruń, Golub Dobrzyń – KUJAWSKO-POMORSKIE
 • Janowiec, Kazimierz Dolny, Lublin – LUBELSKIE
 • Międzyrzecz, Żary, Żagań, Zabór – LUBUSKIE
 • Łęczyca, Oporów, Uniejów – ŁÓDZKIE
 • Kraków (Wawel), Niedzica, Czorsztyn – MAŁOPOLSKIE
 • Warszawa (Zamek Królewski), Ciechanów, Płock – MAZOWIECKIE
 • Brzeg, Opole, Niemodlin – OPOLSKIE
 • Łańcut, Baranów-Sandomierski, Rzeszów – PODKARPACKIE
 • Białystok, Tykocin – PODLASKIE
 • Bytów, Kwidzyn, Malbork – POMORSKIE
 • Będzin, Częstochowa, Ogrodzieniec – ŚLĄSKIE
 • Chęciny, Bałtów, Ujazd, Sandomierz – ŚWIĘTOKRZYSKIE
 • Lidzbark Warmiński, Kętrzyn, Nidzica – WARMIŃSKO-MAZURSKIE
 • Gołuchów, Kórnik, Szamotuły – WIELKOPOLSKIE
 • Szczecin, Darłowo, Krąg – ZACHODNIO-POMORSKIE

JURAPARK BAŁTÓW ŹRÓDLANA WYSPA

JuraPark Bałtów - Strefa Wodna "Źródlana Wyspa"

Urocze miejsce znajdujące się w samym centrum Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego - zaraz obok parku rozrywki. Do dyspozycji mamy dwa niewielkie jeziorka o maksymalnej głębokości 50 cm, otoczone plażą. Dzięki temu, że jeziorka są z krystalicznie czystej wody pochodzącej z podziemnych źródełek oraz za sprawą niewielkiej głębokości woda szybko się nagrzewa i jest bezpieczna dla dzieci, które mogą również nacieszyć się figurkami delfinów znajdujących się w zbiornikach. Dodatkową atrakcją dla malców niewątpliwie będą ulokowane tuż obok jeziorek dmuchane zjeżdzalnie z basenami.

JuraPark Bałtów - podsumowanie

Opisaliśmy kilka ważniejszych miejsc znajdujących się na terenie JuraParku w Bałtowie, jednak oczywiście to niejedyne atrakcje - można tutaj na przykład wykupić nocleg, czy zwiedzić pozostałą długą listę miejsc, m.in:

 • Zwierzyniec - Park Safari
 • Słowiańskie Wzgórze
 • Żydowski Jar
 • Skansen Pszczeli
 • Park Zabaw
 • Wspinaczka
 • Kajaki

Więcej szczegółów dotyczących wymienionych atrakcji znajdą Państwo na oficjalnej stronie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego

Opublikowano 23.05.2024, Kategoria: JuraParki
Zestawy dinozaurów Zestawy dinozaurów
Wręczanie upominków naszym bliskim jest niewątpliwie przyjemną czynnością. Dzielimy wówczas radość z obdarowaną osobą. Zanim jednak do tego dochodzi, najpierw musimy wymyślić, z czego najbardziej się ona ucieszy. Mamy duże pole do działania, kiedy szykujemy prezent.
Zabawki edukacyjne z dinozaurami Dekoracje z dinozaurami
Za sprawą kilku dodatków można przeobrazić pokój dziecka w sanktuarium i ostoję potężnych gadów. Te wprawdzie wymarły, ale pozostały w sercach i umysłach naszych pociech, stąd też tak chętnie się otaczają przeróżnymi ich postaciami. Pomocne są również dekoracje do dziecięcej bawialni.
Książki o dinozaurach Książki o dinozaurach
Świat dinozaurów intryguje nie tylko starszych miłośników paleontologii i wyrobionych odbiorców, ale także najmłodszych czytelników, którzy dopiero odkrywają uroki literatury i zaczynają eksplorować obyczaje potężnych gady z wymarłej epoki (głównie z późnej kredy).
Akcesoria z dinozaurami Akcesoria z dinozaurami
Aktualnie, mimo rozwoju technologicznego i częstego przesiadywania (nie tylko zresztą młodych ludzi) na social mediach, fascynacja dinozaurami nie opuszcza dziecięcych serc i umysłów. Fenomen ten nie jest niczym niezwykłym, gdyż dzieci przeżywają coś na kształt miłość do tych stworzeń.
Maskotki dinozaury Maskotki dinozaury
Maskotki towarzyszą nam od najwcześniejszych lat życia, pełniąc funkcję wiernych towarzyszy i stanowiąc źródło radości; stanowią też namiastkę kontaktu z drugim człowiekiem. Ważne jest też to, że rozwijają w dziecku opiekuńcze instynkty.
Figurki dinozaurów Figurki dinozaurów
Figurki dinozaurów w dłoniach dzieci stają się prawie prawdziwymi stworami z zamierzchłych epok mezozoiku. Nasze pociechy fruną na skrzydłach wyobraźni daleko wstecz – sięgając czasów sprzed dziesiątków milionów lat, gdy na Ziemi rządziły bestie. Zabawki to ułatwiają.
Klocki dinozaury Klocki dinozaury
Dinozaury, odkąd je odkryto, są nieustannym obiektem zainteresowania wśród dzieci, fascynując swoją nie do końca poznaną historią (do dziś toczą się spory, dlaczego wyginęły) i ogromnymi rozmiarami. Nasze pociechy poznają je w różne sposoby, choćby poprzez zabawkowe dinozaury.
Gry z dinozaurami Gry z dinozaurami
Gry z dinozaurami jako bohaterami zdobywają serca graczy w różnym wieku, od najmłodszych po starszych, doświadczonych już pasjonatów gier planszowych czy komputerowych. Fascynacja tymi przedwiecznymi gigantami przenosi się więc na różne pola rozrywki.