Wycieczka do muzeum dinozaurów: opowiadanie

Lochy i Smoki: Dungeons & Dragons

W kontekście smoków w kulturze popularnej nie można uniknąć wątku prekursora gier fabularnych jakim jest system Dungeons & Dragons. Pierwsza edycja tej gry została opublikowana po raz pierwszy w 1979 r. Gra ta jest rozwijana do dnia dzisiejszego, i obecnie planowane jest wyjście dużej aktualizacji do 5 edycji gry.

Jak się gra?

Żeby zagrać potrzeba kilku graczy oraz mistrz podziemia. Zadaniem mistrza podziemni jest tworzenie fabuły, opisywanie przyrody, postaci pierwszo oraz drugoplanowych, kierowaniem – za pomocą małych szturchańców - graczy by Ci nie pogubili się po świecie, tylko szli zgodnie z fabularnym szlakiem.

Gracze za to wcielają się w swoje „avatary”. Przejmują kontrolę nad potężnym pół-orkiem, czy też zręcznym niziołkiem. Tworzą jego warstwę psychologiczną, historię by założyć maskę swojego bohatera. Po co więc podręczniki? nie starczy wyobraźnia?

Może i by starczyła, ale nawet świat wyobraźni musi być logiczny, kierować się swoimi własnymi zasadami, a to dają nam zasady zawarte min. w podręczniku mistrza podziemi. Podręczniki dają także zarys światów, stworów ich zamieszkujących, krajów, historii, ale to mistrz gry dzięki swojej narracji daj możliwość graczom by wstąpić w te universum.

Kulturowe korelacji

System Dungeon and Dragons, dzięki swojej popularności stał się niemal synonim gier fabularnych. Swoją obecność zaznaczył nie tylko w kręgu graczy ale wyszedł też daleko poza piwnice nerdów. Powstało parę seriali min. „Lochy i Smoki”, oraz dwie serie filmów „Lochy i Smoki” oraz dwa filmy z serii „Dungeons & Dragons”.

Często są też spotykane nawiązania do systemu D&D. W serialu Futuruma syn/klon profesora Farnswortha gra w Duengona razem z Dwightem. W innym serialu IT Crowd rządni przygód goście nie bawią się najlepiej w klubie ze striptizem czy w barze a właśnie przy partyjce w grę fabularną. Muzyk Yankovic wykorzystuje motyw D&D w utworze „white & nerdy.

Podręczniki D&D

Podstawowa składowa system D&D. bardzo ładne wydane (twarda okładka plus papier kredowy) nakładem wydawnictwa Rebel. Podręcznik główny czy księga mistrza podziemni wraz z wieloma dodatkami pozwoli na wielogodzinną zabawę w gronie przyjaciół.

Gry D&D

Na bazie systemu D&D lub AD&D powstało wiele gier na komputer i konsolę. Pierwsze tytuły to były bardzo proste ale jakże wciągające gry bez grafiki, bo losami bohaterami kierowało się za pomocą komend wpisywanych przez kontroler. Reszta zależała od wyobraźni użytkownika. Z czasem powstały takie niezapomniane tytułu jak seria Baldur’s Gate czy Icewind Dale.

Pozostałe

Do głównych kategorii można jeszcze dodać różnorakie inne produkty, jak np. gry planszowe osadzone w klimacie lochów i smoków, czy też figurki min. Lego wzorcowane na swoim fabularnym pierwowzorze.

16.05.2024, Kategoria: DINOZAURY