Najstarsza bajka o dinozaurach

najstarsza bajka o dinozaurach

Filmy czy seriale o dinozaurach uważane są za dość młodą gałąź rozrywki. Pierwsze poważne produkcje powstały na przełomie lat 80 i 90, wtedy też objawiły się młodszym pasjonatom wymarłych gadów takie produkcje jak “Pradawny Ląd” (debiutujący w 1988 roku), opowiadający historię o grupce małych dinozaurów (małych jak na swój wiek!), które usiłują dotrzeć do azylu, ziemi obiecanej, gdzie trawa jest wiecznie zielona. Nieco później powstał “Denver: Ostatni Dinozaur”, który bawił nas do rozpuku, a przy okazji dawał różne prawidła moralne do przyswojenia. Czy były to więc najstarsze bajki o dinozaurach? Otóż nie, aby dotrzeć do pierwszej tego rodzaju produkcji należy się cofnąć o kilkadziesiąt lat, do burzliwych i śmiałych pierwszych lat rozwoju kina.

Stosunkowo niedługo po szokującej premierze filmu braci Lumiere (“Wjazd na stację Ciotat”) do niewielkich jeszcze kin weszła produkcja opowiadający krótkometrażowy obraz o dinozaurzycy Gertie. Występuje ona na pokazach, w czym przypomina tresowane słonie. Nie jest jednak w pełni zniewolona, gdyż ma swój charakter, a wraz z nim – przeróżne kaprysy.

Gertie to postać stworzona przez pioniera animacji, Winsora McCaya, i pojawiła się w filmie zatytułowanym "Gertie the Dinosaur", który miał premierę w 1914 roku. To właśnie ten film jest uważany za pierwszy pełnometrażowy film animowany w historii kina.

Przedstawiamy garść ciekawostek  i przekaz płynący z tej bajki:

Pionierskie osiągnięcie w animacji: "Gertie the Dinosaur" był przełomem w historii animacji ze względu na swoje zaawansowane technicznie efekty animacji, które były niezwykle innowacyjne jak na tamte czasy. McCay używał techniki rysowania klatek po klatce, co umożliwiło stworzenie płynnych i realistycznych ruchów postaci.

 Interakcja z publicznością: co jeszcze sprawiało, że ten filmik był wyjątkowe, to fakt, że Gertie w filmie komunikowała się z żywą publicznością. McCay wprowadził element interakcji, w którym wydawało się, że postać reaguje na polecenia McCaya, co było w tamtych czasach niezwykle innowacyjne i fascynujące.

Przekaz dla dorosłych: choć "Gertie the Dinosaur" jest często postrzegany jako produkcja dla dzieci ze względu na swoją postać dinozaura i zabawny charakter, to jednak zawiera również elementy adresowane do dorosłych. McCay wplótł w film kilka satyrycznych i humorystycznych wątków, które mogły być zrozumiałe tylko dla starszej widowni.

– Symboliczne znaczenie postaci Gertie: ten brontozaur symbolizuje wiele rzeczy, w tym potęgę natury (reprezentowaną przez dinozaura), ale także kontrolę człowieka nad przyrodą. Jednakże, jej uroczy charakter i ludzkie zachowanie przekazują również przesłanie o empatii wobec innych istot żywych.

18.04.2024, Kategoria: DINOZAURY