Rodzaje skamielin

Rodzaje skamielin

Całkiem niedawno napoczęliśmy łagodnie temat amatorskiej paleontologii, która jak wykazaliśmy nie wymaga wcale specjalistycznego sprzętu. Jednakże poza szczęściem przyda się także pewne podbudowa teoretyczna. Nade wszystko, trzeba wiedzieć jakie skały mogą zawierać skamieliny.

Ślady dawnego życia znaleźć można jedynie w skałach osadowych, pozostałe rodzaje skał tj. skały magmowe oraz przeobrażone są dla paleontologa amatora nieprzydatne. To skał osadowych zaliczyć można min.

  • Wapienie – to dość miękkie skały, bez problemu można je zarysować za pomocą noża lub scyzoryku. Utrzymują się w kolorze od szarego, po biały i kremowy. W Polsce w dużych ilościach występują m.in. na Śląsku i w rejonie Gór Świętokrzyskich (zob. skamieliny w Polsce).
  • Piaskowce – skały przeważnie zbudowane z kwarców. Cechą charakterystyczną jest to, iż w przypadku pocierania palcem odpadają do skały pojedyncze ziarenka piasku. Formacje te powstałe bowiem w wyniku procesu lityfikacji piasku w litą skałę. Niekiedy jednak bez lupy nie da się odróżnić piaskowca od skały magmowej czy przeobrażonej. Trzeba pamiętać, iż interesująca nas formacja skalna składa się z małych okrągłych ziarenek a nie z wielobocznych kryształów.
  • Łupki mułowce – bardzo ciemne skały, bardzo łatwo je można rozbić, pod wypływem uderzenia mechanicznego rozbijają się na bardzo cienkie płytki. Ze względu na kolor ewentualne skamieliny mogą zostać pominięte dlatego trzeba obejrzeć skałę od kilku stron w dobrym świetle.
05.09.2024, 10:00 | DINOZAURY