Szachy Jurassic Park

Szachy to szlachetna gra ze względu na swoją wielowiekową tradycję – była już znana w starożytnych Indiach, skąd też się wywodzi – oraz prostych, a równocześnie niezwykle złożonych zasadach rozgrywki. Podstawy można opanować niezwykle łatwo, robią to już kilkuletnie dzieci, niemniej osiągnięcie w tej grze planszowej mistrzostwa wymaga lat.

Poza klasycznymi zestawami mamy do wyboru także szachy, w których bierki (figury i pionki) przedstawiają postaci znane nam z filmów, bajek czy też na przykład ze świata zwierząt, co odnosi się również do wymarłych dinozaurów. Pasjonaci gier strategicznych oraz mezozoicznych gadów chętnie stoczą wiele partii na szachownicy z pterodaktylami (stojącymi na początku na pierwszej linii jako piony) oraz innymi prehistorycznymi istotami reprezentujących wieżę, laufra, króla, hetmana czy też rączego skoczka, czyli z fascynującymi zwierzętami z uniwersum Jurassic Park.

W grze strategicznej z dinozaurami szachy reguły samej rozgrywki pozostają niezmienione - nadal obowiązują te same ruchy i zasady, co w tradycyjnych szachach.

Na przykład, pterodaktyle mogą pełnić rolę pionów, przemieszczając się na przód planszy o jedno pole, a gdy dotrą do końca planszy, mogą zostać zamienione na dowolną inną figurę, zgodnie z zasadami gry. Tyranozaur może być wykorzystywany jako wieża, poruszając się po linii wertykalnej lub poziomej o dowolną liczbę pól. Triceratops, z kolei, może funkcjonować jako skoczek, poruszając się po planszy w charakterystyczny sposób - o dwa pola w jednym kierunku i jedno pole w innym, przeskakując nad innymi figurami na drodze.

Podczas rozgrywki gracze muszą wykorzystać strategię, aby kontrolować planszę, chronić swoje figury i jednocześnie zagrażać przeciwnikowi. Z kolei dinozaury niewątpliwie stanowią tu oryginalny dodatek.